Zaufaj personelowi przedszkola - on wie jak zaopiekować się Twoim dzieckiem i zrobi to najlepiej jak potrafi. Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie przy nowej pani, tylko wtedy jak będzie wiedziało, że Ty też jej ufasz!
Nie używaj zwrotów typu: dasz radę,poradzisz sobie, nie będzie tak źle. Dziecko zacznie traktować przedszkole jako wyzwanie, coś z czym musi się uporać, a nie jako coś przyjemnego.
Nie obiecuj czegoś, czego dziecko nie doświadczy faktycznie w przedszkolu jak np. będziesz jeść lody na deser, będziesz oglądał ulubioną bajkę.
Wprowadź rytm przedszkolny (poranne wstawanie, godziny posiłków) oraz zwyczaje, np. sprzątanie przed wyjściem na spacer, zapoznanie z obcymi równolatkami.
Unikaj pośpiechu, aby zdążyć przytulić dziecko i spokojnie pożegnać się z nim. Nie należy jednak przedłużać samego momentu wyjścia.
Nie wchodź do sali razem z dzieckiem mimo jego nalegań. Twój pobyt w sali nie zmieni sytuacji, a jednocześnie może źle wpłynąć na inne dzieci, które są bez rodziców.
Staraj się na początku przyprowadzić dziecko najpóżniej jak to możliwe i odbierać jak najwcześniej, pamiętając o czytelnych dla dziecka komunikatach np. przyjdę po ciebie po obiedzie.
Nie dawaj sobą manipulować. Nie zabieraj z powrotem do domu ,,rozhisteryzowanego" dziecka z szatni, spod drzwi sali. Lepiej wrócić po dwóch, trzech godzinach i w porozumieniu z wychowawcami, jeśli to jeszcze będzie konieczne, odebrać dziecko niż ,,poddać się" od razu.
Nie oszukuj swojego dziecka. Ono musi wiedzieć, że idzie do przedszkola, a nie do sklepu oraz, że spędzi tam dłuższy czas, a nie krótką chwilę.
Musisz się przygotować na to, że przerwa na weekend lub choroba to zaczynanie od początku.
W obecności dziecka lub kiedy może ono słyszeć (rozmowy telefoniczne z dziadkami, koleżankami), nie mów o trudnościach w przedszkolu lub swoich negatywnych ocenach placówki, lecz akceptuj to, co krok po kroku się udaje i co jest pozytywne.
Nie strasz dziecka przedszkolem np. Jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do przedszkola.
Chwal swoje dziecko za każdy drobny sukces. Częściej niż zwykle przytulaj je, okazuj miłość, ale nie nagradzaj kupując następną zabawkę czy słodycze. Spędzaj ze swoim dzieckiem dużo czasu popołudniu, pytaj i słuchaj.
Czuwaj nad bezpieczeństwem emocjonalnym swojego dziecka w przedszkolu, współpracuj z wychowawcami, mów wprost o swoich obawach, rozterkach, spostrzeżeniach i rownież otwarcie wysłuchaj uwag i wskazówek.